Alicja i Jędrzej Łukowscy, Małgorzata Ciepła, Piotr Oleksy, Dariusz Urbański – „Prawdy i mity o podróżowaniu na Wschód” (panel dyskusyjny)

O Wschodzie i podróżowaniu na Wschód można usłyszeć i przeczytać tak wiele różnych opinii i teorii, że przed pierwszym wyjazdem w tym kierunku trudno odnaleźć się w gąszczu prawd i mitów. Czy tam jest bezpiecznie? Czy każdego dnia spotyka się „ruską mafię” i wymuszających łapówki mundurowych? Czy Buriaci kradną organy zagranicznym turystom? Czy Rosję można dzisiaj przejechać za pół darmo? Czy bez znajomości rosyjskiego można tam wszystko bez trudu załatwić? Te i inne kwestie spróbujemy rozstrzygnąć w gronie ludzi od lat podróżujących na Wschód, mających doświadczenia z pobytu w przestrzeni od Mołdawii po Kamczatkę i od Kaliningradu po Władywostok. Liczymy także na aktywny udział publiczności w rozmowie.

Uczestnicy dyskusji:

Alicja i Jędrzej Łukowscy – wielokrotnie przekraczali wschodnią granicę, m.in. jadąc na wymianę studencką do Irkucka, ruszając na zimową eksplorację Bajkału, czy pilotując grupy turystyczne. Są autorami przewodnika turystycznego „Bajkał i góry Przybajkala”. Prowadzą biuro podróży Szerokie Tory. W wolnych chwilach bawią się z dwiema córkami i uprawiają ogród warzywny, rozmyślając, czy da się jakoś zrozumieć Rosję.

Małgorzata Ciepła – po Rosji podróżuje od 13 lat, kiedy to pierwszy raz pociągiem dojechała na Kaukaz, żeby wejść na najwyższy szczyt tego kraju. Od tego czasu przemierzyła Rosję od Murmańska na Północy, przez całą Syberię, aż po Kamczatkę na wschodzie. Obecnie zajmuje się organizacją wyjazdów do Rosji w biurze podróży Szerokie Tory.

Piotr Oleksy – wschodoznawca, historyk i publicysta. Pracownik naukowy UAM. Interesuje się m.in. relacjami pomiędzy tożsamością, kulturą i polityką w Europie Wschodniej. Prowadzi badania w Mołdawii i Naddniestrzu. Współpracuje m.in. z Tygodnikiem Powszechnym, Nową Europą Wschodnia i New Eastern Europe.

Dariusz “Tomek” Urbański – politolog pasjonujący się historią i współczesnością Rosji. Kilkanaście miesięcy uczył się i mieszkał w Moskwie. Od dziesięciu lat jeździ po rosyjskojęzycznym świecie przyglądając się zachodzącym tam zmianom. Zwiedził Rosję od Kaliningradu po Władywostok, od Murmańska po Zabajkale. Lubi rozbijać stereotypowe myślenie o Rosji.

http://szerokietory.pl/