Wojciech Grzesiok – „Kirgizja – Marzenie o własnej górze”

Prelekcja to wspomnienie o tym jak realizowaliśmy marzenie zdobycia dziewiczego szczytu.

Cztery kolejne sezony górskie Wojtek w zespole z siostrą Martą, spędzał w dolinie Kaindy w górach Tien-Shan, na pograniczu Kirgisko-Chińskim. Cztery podróże podczas których kształtowała się ich znajomość wschodu, gór, ludzi, jazdy konnej, a także zasad mechaniki;)

Podróże podczas których musieliśmy pokonać nie tylko śniegi, lodowce, ściany gór Tien-Shan, piaski stepów Kazachstanu, zmagać się z narowistymi końmi rasy kirgiskiej ale i reanimować konie mechaniczne swojego starego Transportera.

Holować, być holowanym, pomagać i oczekiwać na pomoc, przeżyć przygody z których ostateczne upragnione zdobycie szczytu wcale nie było największą …

Wojtek „Kanion” Grzesiok

38 lat.  Alpinista amator i podróżnik teoretyk

Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i École Nationale Supérieure des Mines de St-Étienne we Francji. Wspina się od 17. Roku życia w różnych rejonach świata.

Zdobywca Fitz Roy (Droga Franco-Argentina, 25.01.2008 r. z Magdaleną Fiszer i Jackiem Kantyką – KW Gliwice) i Filaru Cassina na Denali (z Januszem Gołębiem i Andrzejem Życzkowskim (1.06.2015)

Nominowany do nagrody „Kolosy 2007” za podróże do Kirgizji (w latach 2004-2007) i do nagrody „Kolosy 2008” za pierwszą w historii próbę opłynięcia jeziora Bajkał wpław.

Członek KW Gliwice, w zarządzie w latach 2010-2013. Działał w Zarządzie Polskiego Związku Alpinizmu (dwie kadencje), działa w Zarządzie Fundacji im. Kukuczki, w Radzie Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

Publikował w „Górach”, „Globtroterze” i “Extremium” „Taterniku” i “NPM”.

Wraz z siostrą Martą prowadził serię programów podróżniczych „Hop na Glob” dla telewizji TVS.

Nieformalny menago ekipy Piotra Hercoga jednego z najlepszych Polskich biegaczy górskich.