Urszula Ziober – „PO|MIĘDZY”

PO|MIĘDZY to opowieść o uchodźcach przybywających do Polski. Dużo się mówi o tym skąd i dlaczego uciekają. Wciąż jednak nikła jest wiedza o tym co się z nimi dzieje, kiedy już docierają na miejsce. Po licznych trudach związanych z doświadczeniem wojny, decyzją o opuszczeniu domu, ucieczką oraz przebytą drogą, wciąż są niepewni co ich czeka.

Chcemy pokazać kim są ci ludzie, których społeczeństwo traktuje jako obcych i niechcianych. Czym się zajmują, jakie mają możliwości na powrót do normalnego życia. Jak wyglądają kwestie formalne po przekroczeniu granic Polski? Czy są w stanie pozbyć się wrażenia tymczasowości?

Wystawa zaprezentowana jest w przyczepie kempingowej – niewielkiej i mobilnej przestrzeni, która może się jednak stać azylem i pewnego rodzaju domem. W tę nietypową sytuację zostały wpisane historie osób, które są pośród nas. Które po trudnych doświadczeniach wciąż nie mogą w pełni ukończyć swojej podróży.

Oprócz szerzenia informacji pozyskanych od organizacji pracujących z uchodźcami, niezwykle istotne jest dla nas emocjonalne doświadczenie. Wkroczenie w małą, intymną przestrzeń, wypełnioną osobistymi opowieściami, wspomnieniami, doświadczeniami ma za zadanie wzbudzić refleksje i skrócić dystans.