Krzysztof Kryza – „Przez najdziksze rejony Syberii – Yakucja i Kraj Chabarowski”

Chciałbym zaproponować opowieść z pokazem pięknych slajdów z trzymiesięcznej niebezpiecznej wyprawy przez najdziksze rejony syberyjskiej dziczy – Yakucji i Chabarowskiego Kraju 12 000 km w jedną stronę (3500 km na północny wschód od Bajkału) samochodem, by dalej zrealizować niezwykle trudne zadanie – przejść pieszo 300 km przez tajgę, bagna, wysokie góry Suntar Chajata i dalej spłynąć 300 km do Morza Ochockiego. Jest to rejon Kołymy – sowieckich łagrów – 167 obozów, milionów ofiar !!! Tu zanotowano najniższa temperaturę na Ziemi zimą -71,2 stopnie. To kraina Jakutów, Ewanków i Ewjeńków, reniferów, niedźwiedzi, łososi, wrednych meszek i komarów. Rejon ten odwiedza mniej ludzi niż Antarktydę. Nie bez wielkich trudów i zagrożenia życia nam się to udało.

Zdjęcia z wyprawy:
Chabarowski Kraj
Yakucja

 O mnie – Świat na wyciągnięcie ręki

 Wyspy Koralowe – książka

Bardzo lubię takie właśnie spokojne podróżowanie
Do każdej wyprawy przygotowuję się długo, nieraz kilka lat. Podróże rodzą się z marzeń… wolę dobrze poznać jedno miejsce niż kilka przelotnie… Chociaż podróżuję sam, nigdy nie czuję się samotny… spotykam wszędzie dobrych i uczynnych ludzi, którzy chętnie i bezinteresownie mi pomagają.
Pierwsze wrażenie, które nasuwa się, kiedy zagłębiamy się w relację z siedmiomiesięcznej podróży po Fidżi, Vanuatu i Wyspach Salomona, to umiejętność wyczerpującego i interesującego przedstawienia wrażeń z poznawania świata. Narracja uwzględnia wnikliwe opisy elementów dostrzeżonych w otaczającej rzeczywistości, a jednocześnie pulsuje własnym spokojnym rytmem podróży, któremu i czytelnik chętnie się poddaje. Fascynująco jest towarzyszyć autorowi na każdym kroku wędrówki, spoglądać na turkusowe wody Pacyfiku, urzekające panoramy wysp archipelagów, otaczające je bogate w życie rafy koralowe. Ujmują nas różnorodne krajobrazy, zarówno te naturalne stworzone przez przyrodę, jak i powstałe w wyniku działalności człowieka.
Uważnemu spojrzeniu na świat, jednoczesnemu zrozumieniu szerszej perspektywy i dostrzeżeniu drobiazgów, towarzyszy wyjątkowe odczuwanie nastrojów mieszkańców odwiedzanych miejsc, swoboda w komunikacji, pomimo nieznajomości ich rodzimych języków. Kontakt i porozumienie, ponad kulturą, tradycją, zwyczajami, religią, bazowanie na szacunku, zrozumieniu i akceptacji. Wzbogacanie wspomnień z podróży ciekawostkami przyrodniczymi, charakterystyką codziennego życia, elementami z historii, a także społecznym, politycznym i gospodarczym kontekstem, powodują, że poznawanie świata staje się ciekawsze, pełniejsze i cenniejsze. Mamy wrażenie jakbyśmy sami zawitali do przybliżanych przez autora zakątków naszej planety, mieszkali tam przez dłuższą chwilę, uchwycili lokalną przeszłość, ale i zmiany dokonujące się obecnie.
Zapragnęłam zobaczyć zwłaszcza wyspę Lopevi, czarną od pyłu z erupcji i wyziewów czynnego wulkanu, jej księżycowy klimat, spektakl ziejącego ognia. Przemierzyłabym również nasyconą zielenią wyspę Santa Isabel, poznała gościnność jej mieszkańców. Niezwykłym przeżyciem byłoby także zajrzenie na wyspę Taveuni, słynącą z bujnej i różnorodnej przyrody, czy podziwianie niesamowicie poszarpanej linii brzegowej i tropikalnej roślinności wyspy Vanua Levu. Mnóstwo miejsc, do których chciałoby się dotrzeć, które można zwiedzać posiłkując się marzeniami, i jak przekonuje Krzysztof Kryza, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Pasjonujące przygody, może i mnie uda się kiedyś zgromadzić własne przeżycia, odbyć podróż już nie za pośrednictwem książki, ale faktycznie zawitać na malowniczych egzotycznych skrawkach ziemi rozrzuconych na Oceanie Spokojnym.

Recencje książki:

http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/wyspy-koralowe-krzysztof-kryza-novae-rees-2017.html

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4799217/wyspy-koralowe

http://czytaj-na-walizkach.pl/wyspy-koralowe-swiaty-pacyfiku/

https://zaczytani.pl/ksiazka/wyspy_koralowe,druk

https://woblink.com/ebook/wyspy-koralowe-krzysztof-kryza-35615