Katarzyna Nizinkiewicz, Jagoda Mytych – „Andyjska wiosna – relacja z trzytygodniowej wędrówki przez bezludne góry”

Chcąc uniknąć drożyzny pojechałyśmy do Chile w listopadzie – tamtejszą wiosną. Omijając turystyczny przemysł wybrałyśmy miejsca gdzie nikt nie chodzi. Nie było łatwo. Prawie wszystko nas tam zaskoczyło. Nie sprawdziły się prognozy pogody, ścieżki narysowane na mapach zarosły, GPS-y pokazywały dowolną pozycję, różniącą się o kilkadziesiąt kilometrów co dzień. Leżało mnóstwo śniegu. Nocami nie zawsze był mróz, więc rozbuchane w słońcu rzeki opadały rano tylko odrobinę. Większość pokonałyśmy bez szwanku (mokre do majtek), jedna wywróciła Jagodę. Inna, największa zakpiła z nas. Nawet nie chciałyśmy na drugą stronę, woda rozlana po całym kanionie nie pozwoliła nam iść wzdłuż. Po 6-ciu dniach, tylko dzień drogi od szosy i już bez jedzenia musiałyśmy zawrócić. Udało nam się. Dotarłyśmy do cywilizacji i zaraz wyszłyśmy jeszcze raz. W ciągu 3 tygodni wędrówki zobaczyłyśmy wspaniałe miejsca, dużo się nauczyłyśmy o rzekach, o trudnym terenie, o sobie. Wiosną, kiedy w Andach nie ma zupełnie nikogo, kiedy topią się śniegi (i kiedy bilety lotnicze są tanie) ta trasa wymaga zespołu co najmniej dwóch osób. Jest piękna, pusta i dzika. Do powtórzenia. Dlatego o niej opowiadamy.

o nas:

Jagoda Mytych – rzeszowianka, humanistka, idealistka. Dziennikarka, doktorantka na UJ, autorka bloga Góry Książek (https://goryksiazek.pl/)

Kasia Nizinkiewicz – Z wykształcenia fizyk, współwłaścicielka firmy Kwark, autorka bloga Kocham Góry (http://blog.kwark.pl/), przez 4 miesiące w roku wędrowiec po górskich bezdrożach.